Možná vás napadne, že to není moc chytrá otázka, protože to je přeci zřejmé. Bez elektrické energie si dnes svou existenci umíme jen těžko představit. Je všude, bez ní bychom nemohli komunikovat, jezdit autem ani nakupovat potřebné zboží. Tam kde není potřeba přímo, je její úloha nezastupitelná skrytě. Na čerpací stanici bez ní nenatankujete a vaše karta bude jen bezcenný plast s trochou kovu, pokud nebude oživena elektrickou energií. Tak moc jsme si na to všechno zvykli, že jsme za své přijali i to, že každý měsíc zaplatíme zálohu a jednou za rok se chytáme za hlavu, přemýšlejíc kde ušetřit. Ať už se vydáme do obchodu, nebo v klidu domova, či surfujeme na internetu a hledáme úspornější pračku, myčku nebo žárovky.

Doba fotovoltaická

Technologie ale pokročily a tak zase kousek toho co bylo ještě před 20 lety sci-fi je dnes běžné. Energii už nemusíme jen pasivně konzumovat. Můžeme si ji vyrobit doma. A co víc, nejen vyrobit, ale i uschovat. A pro ty, kterým ani to nestačí, dokonce ji můžeme i prodat. Řešením je vlastní fotovoltaická elektrárna. Ne ovšem velká farma, tak jak je známe z našeho okolí. Běžná instalace díky lehčím a nově i pružným panelům, která se bez problémů usadí na vaší střeše nebo pozemku. Skladování umožní moderní bateriové systémy s měničem napětí. Pokud máte obavu, že výpočet potřebného množství panelů a jejich osazení a zapojení do systému je pro vás příliš složité, nevěšte hlavu. Instalaci firma nano solar provede na klíč a se zárukou. Všude tam, kde se není možné připojit k síti, získáte dokonale funkční zařízení, vyžadující minimální údržbu během své dlouhé životnosti.

Kde stát pomáhá

Sledujete trendy a už jste o něčem podobném přemýšleli, ale to, čeho se bojíte, je vysoká cena? Tady naštěstí pro nás vstoupil do věci stát a nabízí dotaci pro malé domácí elektrárny až 155 000,- korun. A to je velmi příjemné. Díky tomu se totiž snižuje návratnost vámi vložených peněz na méně než 10 let. Životnost moderních panelů s garancí poklesu výkonu je totiž mezi 25-30 lety. Při stoupající ceně energií je to zajímavá a bezpečná investice. Navíc v případě výpadku dodávek energie z centrálního zdroje to budete vy, kdo bude svítit a prát, zatímco sousedé budou čekat při svíčkách. Buďte tedy první, ať je můžete pozvat na sklenku vína a vysvětlit jim, co je to dobrá investice.