V cestě za čistším ovzduším nás nedokáže zastavit nic. Tak by se dala stručně charakterizovat snaha vymýtit nejméně ekologická topeniště první a druhé emisní třídy do září 2022. Přestože se legislativa soustředí v tomto prvním boji na kotle zapojené do ohřevu vodního okruhu s výkonem 10 až 300 kW, mnozí majitelé se děsí, jaký bude další krok. Jsou si dobře vědomi, že žádné regulační opatření se nadobro nezastaví po první bitvě a bude chtít vyhrát celou válku.

Konec levné rekreace?

A to vzbudilo zájem především majitelů chat a chalup, které jsou využívány k rekreačním účelům po část roku, nebo celoročně. Přestože se zatím o svá kamna, která mnohdy využívají k vytápění, nemusí bát, nelze vyloučit, že to tak nezůstane i do budoucna. Mnozí již dnes hledají alternativu a narážejí na překážky, když se snaží s předstihem se připravit na další zpřísňování zákona, nebo si usnadnit práci, protože na fyzicky náročné topení kusovým dřevem již nemají tolik sil. Tam kde je plyn nebo elektřina je řešení snadné (ovšem nikoli levné), ale co tam kde není?

Pomoci nám může technologie

Dnes už cesta existuje a je cenově přijatelná, méně pracná a v důsledku i daleko čistší. V prodeji jsou běžně kotle nebo kamna na peletky, které disponují zásobníkem a dovolují tak provoz bez zásahu obsluhy i několik dní. Zároveň je možné je vybavit modulem s GSM a řídit tak vytápění na dálku. K jejich provozu je sice zapotřebí elektrická energie, ale vzhledem k malému příkonu a skutečnosti, že topení nemusí běžet nepřetržitě, dokáže nanosolar navrhnout řešení. Kombinace fotovoltaických panelů s bateriovým úložištěm poskytne energii nejen pro topnou soustavu, ale i k pokrytí potřeb domácnosti. I bez elektrické přípojky tak můžete relaxovat v maximálním možném komfortu, který dnešní doba nabízí.